THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Moje známost s THE BRONX je poměrně krátká, o to však vášnivější. Poprvé jsme sesetkali letos v únoru na jednom utajovaném místě. Směs jejich energicky servírované hudby, společně se silou magického oka na obalu aktuální nahrávky, mě svým plameňácko-spirálovým efektem dokonale zhypnotizovaly. Partička pěti muzikatů je určitě zajímavá i svojí historií. Ačkoliv název skupiny evokuje téměř jasný původ, tak máme co do činění s hudebními vyslanci z města andělů. Kapela, která se zformovala v roce 2002, byla hned po svém dvanáctém vystoupení lanařena major labelem Island. Co by za to jiný dal. THE BRONX se však do světa velkého hudebního průmyslu nechtělo tak rychle. K tomu aby vydali svůj eponymní debut zakládají vlastní vydavatelství White Drugs a jeho distribuci zajišťují společně s agilním Ferretem. Island asistoval až u vydaní dvojky z roku 2006, která vyšla opět bez názvu. A konečně třetí řadovka z listopadu minulého roku je (díky zvláštní tradici skupiny) spíše z neoficiální rozlišovací nutnosti uváděna pod titulem „III”.
Do drážek alba, které je aktuálně vystavěno na rock´n´rollových základech, jsou v citlivé míře zakompovány ingredience hardcore a punku. Tedy stavebních prvků, o které se kapela v téměr vyhradní míře opírala již při tvorbě obou předchůdců. Pokud bych měl být konkrétnější, tak debut se nesl čistě v natlakovaném hardcore-punkovém duchu, přičemž u druhého plnotučného záseku hardcorová valivost pozvolně ustupuje punkové přímočarosti a jednoduchosti. V některých skladbách dokonce dochazí k odvážnému laškování se středně pomalými tempy, kde dokonce slyšíme i nějaké ty klávesové podklady a tím dochází i k lehkému uvolnění atmosféry aktuální nahrávky. Lektvar, který nám byl namíchán napotřetí disponuje darem, kterým jeho předchůdci šetří a tím je chytlavost. Ale pozor! Rozhodně se nejedná o žádný trendový emo-mall úpadek. Jakoliv byli oba předchůdci záležitostí spíše pro fanjšmekry vyznávající tvrdé jádro, tak i tady si dovolím tvrdit, že kapela tyto příznivce určitě nezklamala. Hardcorový odér a punkový štěkot kytar jsou tentokrát naroubovány na houpavě svižných rock´n´rollových postupech. Kapele se neskutečným způsobem podařilo dosáhnout vzacné symbiózy těchto tří škol, přičemž z každé z nich vytřískat to nejlepší. Tímto však výčet pozitiv nekončí, triumf skupina dřímá v podobě vokálu čerstvého třicátníka a zakladajícího člena Matta Caughthrana. Jeho hrdelní schopnosti se sice neohání příliš širokým rozsahem, ale s naprostým přehledem zvládají několik poloh, které dodávají již tak chytlavé hudební struktuře další rozměr. Člověk by si už myslel, že se superlativy musím přestat, že? Borci však vytahují další eso, kterým se mnoho kapel vyznávající zmiňované hudební odnože chlubit jednoduše nemůže a to jsou texty. Na to konto se dopustím jediné kritické poznámky - je chybou, že tyto nejsou součástí bookletu a musí se honit po netu. Jedná se o slovní hříčky s inteligentním podtextem a výsledek ve většině připadů stojí za to. Pětice Kaliforňanů se svou činností očividně baví. Jejich nadšení potom jednoduše přijmáte za své, zvláště pokud nejste nijak stylově upnutí a vypěstovali jste si vřelý vztah k zmiňovaným žánrům. Pro mě THE BRONX a aktuální fošna znamenají jeden ze zásadních hudebních objevů tohoto roku.
Nakonec ještě nemohu nezmínit vedlejšák všech členů kapely s jejich rytmy mariachi, což jsou takoví muži z Acapulca. Během srpna budou v jejich podání zaznamenány jako EL BRONX.
Dokonalá symbióza rock´n´rollu, punku a hardcore, přinášená gejzírem nadšení inteligentní kapely.
9 / 10
Matt Caughthran
- zpěv
Joby J.Ford
- kytara
Ken Horne
- kytara
Brad Magers
- baskytara
Jorma Vik
- bicí
1. Knifeman
2. Inveight
3. Past Lives
4. Enemy Mind
5. Pleasure Seekers
6. Six Days A Week
7. Young Bloods
8. Ship High In Transit
9. Minutes In Night
10. Spanish Handshake
11. Digital Leash
The Bronx III (2008)
The Bronx II (2006)
The Bronx (2003)
Vydáno: 2008
Vydavatel: White Drugs
Stopáž: 33:20
Produkce: Dave Schiffman
Nebite ma ,ale podla mna to nie je az tak super . :-P
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.